Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

Kombinezon na ratunek

Kombinezon Dunag 02 (dynamiczna orteza) - innowacyjna forma terapii dzieci z zaburzeniami centralnego układu nerwowego.

Terapia z zastosowaniem ortezy dynamicznej Dunag 02 (kombinezonu) jest skierowana do pacjentów z różnymi zaburzeniami ruchowymi, towarzyszącymi takim jednostkom chorobowym jak mózgowe porażenie dziecięce, przepukliny oponowo-rdzeniowe, uszkodzenie rdzenia kręgowego, choroby układu nerwowo-mięśniowego.

W skład ortezy wchodzą spodenki, kamizelka, podpory na stopach i kolanach oraz elastyczne naciągi (linki). Odpowiednie rozmieszczenie cięgien pozwala na naukę prawidłowych funkcji motorycznych, dając dziecku informację o diagonalnych kierunkach ruchu oraz dostarcza wrażenia czucia głębokiego. Dzięki terapii w kombinezonie możemy więc torować prawidłowe wzorce ruchowe.

Układ linek rozmieszczonych na tułowiu i kończynach dolnych wywiera działanie:

  • Korygujące - koryguje np. nieprawidłowe ustawienie stóp.
  • Stabilizujące - daje większą stabilizację centralną (tułowia), dzięki czemu możemy wpłynąć na poprawę funkcji w częściach dystalnych.
  • Wspomagające - np. poprawia wyprost w stawie kolanowym.
  • Utrudniające - utrudnia danej grupie mięśniowej wykonanie ruchu przez co zwiększa siłę mięśniową.

Dynamiczną ortezę możemy zastosować:

  • W czynnej pionizacji.
  • Siadzie.
  • Podczas nauki prawidłowego schematu chodu.

„Kosmiczny” kombinezon jest niezwykle efektywnym narzędziem, dlatego wymaga odpowiedniego zastosowania. Bardzo ważna jest więc szeroka wiedza fizjoterapeuty dotycząca innych koncepcji takich jak PNF, NDT-Bobath. Przed założeniem ortezy terapeuta musi dokonać analizy biomechanicznej i funkcjonalnej pacjenta (napięcia mięśniowego, wzorców ruchowych w jakich się porusza, istniejących deformacji i przykurczy).

Dzięki odpowiedniej ocenie stanu dziecka i dobraniu właściwego rozmieszczenia linek (cięgien) w kombinezonie możemy w znaczący sposób wpłynąć min. na poprawę schematu postawy i wzorców ruchowych, propriocepcję, a przez co poprawić funkcjonowanie pacjenta w życiu codziennym.

Paweł Łyjak